Якісний текстиль вимагає гарного догляду - тоді він надовго збереже свої характеристики. Режими прання, віджимання, прасування впливають не тільки на зовнішній вигляд, а й на міцність волокон і цілісність переплетення. При цьому для деяких тканин підходить тільки делікатне прання, а інші можна прати в гарячій воді. Як не помилитися під час вибору режиму? Правила догляду за постільною білизною та іншими  текстильними виробами вказані на ярлику, але не завжди ці умовні позначення зрозумілі. У цій статті ми розберемося, що означає кожен символ і як правильно доглядати за текстилем.

Прання: позначення на ярликах текстилю

Прання - основний процес догляду за тканиною, який впливає на характеристики ниток, оскільки часто супроводжується агресивним температурним, механічним і термічним впливом на матеріал. Для продовження терміну служби текстильного виробу необхідно враховувати перед пранням позначення на ярликах, які розшифровуються таким чином:

підходить для машинного і ручного прання;

 тільки ручне прання;

 C:\Users\Admin\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\03.jpgпрання зоборонено.

Іконка з тазом може мати й інші позначення, які визначають особливості прання. Наприклад, цифри всередині вказують на гранично допустиму температуру води. Іноді їх замінюють крапками:

  • 1 крапка - не більше 30°С;
  • 2 крапки - не більше 40°С;
  • 3 крапки - можна прати за 50°С і вище.

Також під іконкою таза іноді зображують смуги, які додатково вказують на допустимі умови обробки тканини. Одна смуга означає щадний режим прання в заданому температурному інтервалі без інтенсивного механічного впливу на матеріал. У такому разі полоскання можна здійснювати в стандартному режимі, але потрібен делікатний віджим. 

Дві смуги під тазом означають особливо делікатне прання, під час якого використовується підвищена кількість води. Також за такого маркування має забезпечуватися швидкий режим полоскання і забороняється викручувати постільну білизну або речі вручну.

символи для прання

Відбілювання: позначення

Наступним етапом, інформація про який присутня на бирці, є відбілювання. Про нього можна дізнатися за символом у вигляді трикутника. Існують три основні режими прання:

з відбілювачем або без за бажанням;

C:\Users\Admin\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\12.jpgбез відбілюваня;

з використанням відбілювача, що не містить хлору.

Зазначені знаки присутні на ярликах не завжди, але якщо виробник наніс подібне маркування, то краще дотримуватися рекомендацій. У деяких випадках на давно випущених речах можна знайти знак трикутника з буквами Cl всередині, який дозволяє відбілювання хлоровмісними засобами. Якщо такий трикутник перекреслено, хлорвмісні засоби використовувати не можна.

символи для відбілювання

Віджимання: який режим кращий?

Віджимання білизни в пральній машині здійснюється за рахунок ефекту центрифуги. Для цього барабан починає обертатися з високою швидкістю, краплі води через відцентрову силу видавлюються за його межі, а потім насос відкачує її в каналізацію. Що вищою є кутова швидкість обертання барабана (тобто кількість обертів за хвилину), то менш вологими будуть речі після прання. 

Ефективність цього процесу залежить і від типу тканини:

  • на низьких обертах (до 600 об/хв) краще віджимати вовняні, шовкові або бавовняні тканини;
  • на середніх обертах (700-900 об/хв) рекомендується обробляти синтетику, волокна якої міцніші і допускають інтенсивніший віджим;
  • на високих обертах (1000 об/хв) добре віджимати вироби зі щільної джинсової тканини;
  • на надвисоких обертах рекомендується обробляти махрові речі, а також бавовняну і лляну білизну, які необхідно ретельно віджати.

Під час вибору режиму віджимання слід враховувати характеристики тканини та її довговічність: що делікатніший матеріал, то менш високими мають бути оберти, оскільки за підвищених навантажень волокна сильніше зношуються. Також інтенсивні режими віджимання впливають на довговічність самої пральної машини та її енергоспоживання. 

Як правильно сушити постільну білизну?

Режими віджимання і сушіння також вказані на етикетці до одягу або постільної білизни. Якщо у своєму будинку можна скористатися прибудинковою територією, щоб висушити всі речі після пральної машини або ручного прання, то як сушити постільну білизну у квартирі? На це вказує піктограма "квадрат" з додатковими позначеннями:

C:\Users\Admin\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\21.jpg  сушка на повітрі;

  C:\Users\Admin\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\22.jpg   сушка в тіні на відкритому повітрі;

  C:\Users\Admin\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\23.jpg    можна сушити в пральній та/або сушильній машині в нормальному режимі;

    не можна сушити машинним способом.

Є й інші значки, які позначають особливі вимоги до сушіння постільної білизни. Наприклад, чорне коло всередині квадрата означає, що речі можна сушити в сушильній машині, але без нагрівання. Якщо під квадратом із вписаним колом є одна риска, то тканину (наприклад, синтетику) сушать за щадним циклом, а дві смуги вказують на делікатний цикл сушіння.

Всередині квадрата з колом можуть бути точки, які позначають температурний режим сушіння:

  • 1 точка - не більше 60°С;
  • 2 крапки - не більше 80°С;
  • 3 крапки - за будь-якої температури.

Є на етикетках і знаки, які вказують, як сушити.

Є на етикетках і знаки, які вказують, як сушити постільну білизну на підлоговій сушарці або білизняній мотузці. Якщо в квадраті проведена вертикальна риска, то допускається вертикальне сушіння, а за горизонтальної риски її можна сушити тільки на плоскій поверхні, щоб уникнути розтягування ниток. При цьому в лівому верхньому кутку може бути присутня і похила риска, яка регламентує сушку в тіні.

символи для сушіння

Дивимося етикетку і прасуємо комплект

За режими прасування в маркуванні позначає значок праски, який також може нести різноманітну інформацію:

будь-який режим;

C:\Users\Admin\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\32.jpg прасувати не можна;

  тканину не можна відпарювати.

Під час прасування сучасною праскою можна регулювати температуру поверхні контакту з постільною білизною. Що вища ця температура, то краще розгладжуються складки. Однак зі зростанням температури збільшується негативний вплив на волокна ниток, тому для кожного виду тканини існують температурні обмеження. Вони відображені в маркуванні:

  • 1 крапка всередині піктограми праски - не більше 110°С;
  • 2 точки - не більше 150°С;
  • 3 крапки - не більше 200°С.

Дотримуючись рекомендацій з прання, відбілювання, віджимання і прасування текстилю, можна надовго зберегти охайний зовнішній вигляд і вихідну колірну гаму набору постільної білизни.

символи для прасування